Kraukšķīgi, smaržīgi un garšīgi burkānu salāti – rudens tiem ir īstais laiks, jo saknes ir sulīgas un saldas. No grauzdētajiem zemesriekstiem nāk klāt sātīgums, no ķiploka – asums un aromāts, no rozīnēm – salds maigums, un mūsu burvīgais skābais Latvijas krējums to visu savieno brīnišķīgā garšu buķetē. Salātu garša un raksturs ir pietiekami izteikts, lai tos ēstu kā patstāvīgu ēdienu, ne kā piedevas pie gaļas vai zivs. Ļoti labas vieglas vakariņas, ēdot ar maizīti. Ballītē tos var pasniegt kā vienus no salātiem krāsu un garšu dažādībai.
Variācijas par tēmu:
Zemesriekstus var aizstāt ar valriekstiem, lazdu riekstiem, ciedru riekstiem vai saulespuķu sēkliņām. Skābā krējuma vietā var pievienot apelsīnu sulu, sajauktu ar 2 ēdamkarotēm eļļas un 1 ēdamkaroti medus.
Der zināt:
Zemesriekstinav rieksti, bet pākšaugi! Tie satur aptuveni 50% taukvielas, olbaltumvielas un aminoskābes. Tajos ir arī E un F vitamīni. E vitamīns ir antioksidants, tas novērš trombu veidošanos artērijās, ir nepieciešams normālai asinsritei un seksuālo spēju nodrošināšanai. F vitamīns – polinepiesātinātās taukskābes – savukārt mazina risku saslimt ar sirds slimībām.
Burkānus nomizo un sarīvē uz rupjās rīves.
Grauzdētus zemesriekstus sasmalcina vai sadrupina ar mīklas rulli, ieliktus starp divām pārtikas plēves kārtām uz galda, vai sakapā ar nazi uz griežamā dēļa tā, lai paliek gabaliņi, ne pavisam pulverī. Rozīnes noskalo ar vārošu ūdeni, lai tās nedaudz piebriest. Ķiploku izspiež ar spiedi vai smalki sakapā.
Liek bļodā visu kopā, pievieno garšvielas un krējumu, sajauc. Ja nav steigas, labi, ja var atstāt uz pusstundiņu savilkties. Ja viss netiek notiesāts, liek ledusskapī. Arī otrā dienā garšos labi.
Komentāri: