Cepelīni ir īstens darbaļaužu ēdiens. To gatavošana ir laikietilpīga un prasa nepārtrauktu uzmanību, tos gatavojot. Ja pārvārīsiet, tie paliks negaršīgi zili. Ja ūdens nebūs gana karsts vai kartupeļiem nepietiks cietes, cepelīni var izšķīst.
Nav viegli, bet ir vērts mēģināt. Nu vismaz vienu reizi mūžā. Ne velti mūsu kaimiņi tik ļoti šo ēdienu ir iecienījuši.
Sīpolu mērcei
Bekona mērcei
Kā pagatavot mērces!
Smalki sakapā un sviestā apcep sīpolus. Turpat pannā pievieno skābo krējumu, izmaisa un uzkarsē līdz burbulim. Tad liesmu noslēdz. Otrajai mērcei bekonu smalki sagriež un uz pannas apcep līdz dradzīšiem – kraukšķīgiem gaļas gabaliņiem, kam viss tauks jau gandrīz iztecējis. Cepelīnus pasniedz porcijās, pārlietus ar vienu vai otru mērci. Var pasniegt arī ar abām mērcēm kopā.
1 kg kartupeļu novāra veselus ar visu mizu.
3 kg kartupeļu nomizo un sarīvē uz smalkās rīves.
Sarīvēto kartupeļu masu liek marlē un nospiež sulu. Sulu atstāj uz 10–15 minūtēm, lai nosēžas ciete.
Kad ciete nosēdusies, kartupeļu sulu nolej un cieti pievieno sarīvēto kartupeļu masai.
Novārītos kartupeļus nomizo un samīca. Tad pievieno otrai kartupeļu daļai, un visu samaisa kopā viendabīgā masā. Pievieno nedaudz sāls.
Sagatavo gaļas pildījumu. Gaļu liek bļodā, pievieno smalki sakapātus sīpolus, sāli un svaigi maltus melnos piparus. Visas sastāvdaļas samīca kopā.
Lielu katlu (vismaz 5 l) piepilda līdz pusei ar ūdeni un uzvāra.
Gatavo cepelīnus: ņem ~ 2 ēdamkarotes kartupeļu masas, izmīca to plācenī uz vienas plaukstas daļas. Mīklas viducī liek 1 ēdamkaroti gaļas pildījuma, un ar otru roku aizloka maliņas ciet. Tad ar abām rokām cepelīnu nogludina tā, lai nepaliktu neviena caurumiņa. Kad cepelīni sataisīti, tos visus kopā liek verdošā ūdenī. Katlam uzliek vāku, un vāra 20–25 minūtes. Svarīgi ir katlā nelikt pārāk daudz cepelīnu, lai tie vāroties varētu brīvi kustēties un nesaliptu kopā.
Pag,rakstits ar visu mizu, bet bildē izskatās labi nomizoti 🙂
Bildē kartupeļi jau novārīti un nomizoti 🙂 Sekojam norādījumiem receptē!
Super garšīgi,kaut pērku gatavos.Būs jāsaņem dūša un jāpagatavo pašam un jāliek saldētavā.
Veikala nav salīdzināmi ar mājās gatavotiem, tā ka ir vērts to darīt pašam.
Viss izjuka pļurā. Domāju ka kartupeļu māsas vajadzētu pamēģināt pievienot tējkaroti kartupeļu cieti,savādāk nekas kopā ne turēsies un šāda recepte ir garām.
Sarīvēju 1kg kartupeļu, izmantojot marli ieguvu apmēram 100 g cieti dabīgo no kartupeļiem, bet viss izjuka. Atrisinājums kuru uzzināju ir, ka jānopērk vēl veikalā kartupeļu cieti, un jāapsmērē ap cepelīnu pirms to liek vārīties. Varbūt vēl pašai kartupeļu masai jāpieliek, bet man divi sanāca, jo biju pašai kartupeļu masai klāt pielicis veikalā pirkto cieti, un dažus uztaisiju ar papildinātu cieti, un tieši tie izdzīvoja. Principā 2 ēdamkarotes uz 500 g sarīvētiem, izspiestiem no sulas kartupeļiem. Uz 1 kg tad sanāks 4 ēdamkarotes. Galvenais lai turas kopā.
Priecājamies, ka esat mēģinājis šo salīdzinoši piņķerīgo recepti. Šajā ēdienā ļoti svarīgi izvēlēties pareizas šķirnes kartupeļus, jo te nederēs kuri katri. Jo miltaināki, jo tajos būs vairāk cietes un masa turēsies kopā stingrāk. Bet var izlīdzēties arī ar papildus cieti. 🙂
Pievienojiet mklai sauso kartupelu biezeni ,gatavs noperkams veikala un tad nejuks ara cepelini😇
Paga, paga, vārītus kartupeļus neliktu ūdenī! Bildē kartupeļi nomizoti katlā ar ūdeni.
Paldies! ❤️
Vārītie kartupeļi ir bildē uz šķīvīša
Bez kartupeļu cietes- viss izjuks.
Padoms par miltaināku kartupeļu izvēli būtu ļoti noderīgs receptes sākumā! Neiedomājos lasīt atsauksmes, jo uzticējos šīs receptes izcelsmei, tagad par šo “zīmolu” diemžēl vairs nebūšu tik pārliecināta. Viss izjuka. Ja būtu jau sākumā minēts, ka iespējams jāliek papildu ciete, tad nebūtu sašutusi. Sākums bija tik cerīgs, jau sapriecājos, bet rezultāts…
Varbūt tas nav īsti lietuviskai virtuvei atbilstoši,bet es esmu mēģinājusi cepelīnus vuspirms apcept un tikai tad lieku verdošā ūdenī.