SKĀBMAIZE AR IERAUGU

Vidēji sarežģīti
līdz 1 h
4 personām

Ieraugs ir pienskābā baktērija, kas liek maizei pacelties. Maize, kas darināta ar ieraugu, iziet lēnākam un labākam raudzēšanas procesam, kur maize spēj no sevis dot vēl vairāk garšas, smaržas un spēka.

Ieraugu gatavo, vienkārši samaisot ūdeni ar miltiem un atstājot siltā vietā (istabas temperatūrā) uz vairākām dienām. Pēc trīs dienām to “pabaro” vēl ar miltiem un ūdeni. Tad ik pa dienai klāt liek vēl ūdeni un miltus. Pēc kāda laika jāsajūt viegls skābuma aromāts, kas nozīmē, ka baktērija ir aktīva un gatava lietošanai.

Ieraugu var uzglabāt ledusskapī un barot ik pa trīs četrām dienām vai glabāt istabas temperatūrā un barot katru dienu.

Sastāvdaļas

  • 200 g ierauga
  • 600 g silta ūdens
  • 700 g “Dobeles dzirnavnieka” kviešu miltu Ekstra
  • 100 g pilngraudu miltu
  • 30 g medus
  • 20 g sāls

Pagatavošana

  1. Visu kārtīgi samaisa un izmīca. Tad atstāj uz stundu atpūsties istabas temperatūrā. Pēc stundas mīklu pārcilā, pārlokot to vairākas reizes. Tad atkārto šo darbību ik pēc pusstundas 4 reizes. Pēc tam mīklu sadala 4 daļās, un katru kukulīti veido, no sāniem pārlokot mīklu uz vidu 5–6 reizes. Tad bļodā ieklāj dvieli, apkaisa ar miltiem, un tur liek mīklu raudzēties pa nakti.
  2. Nākamajā rītā uzkarsē krāsni līdz 250 °C temperatūrai, maizes klaipu liek uz cepamās pannas, iegriež ar asu nazi vai žileti pāris griezienus pa mīklas virsējo kārtu. Tas ir nepieciešams, lai mīkla cepoties var izplesties un palielināties apjomā.
  3. Cepot maizi, pirmajās 15 minūtēs vēlams krāsnī pievadīt maksimālo mitrumu. Dažām krāsnīm ir iebūvēta tvaika funkcija, bet es vienkārši lieku krāsnī metāla bļodu ar verdošu ūdeni.
  4. Pēc 15 minūtēm bļodu ar ūdeni ņem ārā, grādus samazina līdz 220 °C temperatūrai un, ja iespējams, liek ventilatora režīmu, lai izveidojas bieza un kraukšķīga garoza. Šādi cep vēl aptuveni 10–15 minūtes. Pēc cepšanās maizi atpūtina uz restēm, pārsegtu ar dvieli. Vēlams griezt to ne ātrāk kā 2 stundas pēc cepšanās, lai gatavošanās process būtu pilnīgi beidzies.

Komentāri: