‘Segedas’ gulašzupa jeb Gulašzupa Remarka gaumē

Viegla
līdz 2 h
6 personām

Ar gulašu īpašas attiecības ir cilvēkiem, kas lasījuši Ē. Remarka romānu “Ēnas paradīzē”. Tur bija kāda brīnišķīga ģimenes pavāre, kas sekoja saviem darba devējiem pāri okeānam, ierijusi dažus ģimenes dārgakmeņus. Un par šo pavāri un viņas gatavotajiem ēdieniem šo ģimeni stipri apskauda visa emigrantu sabiedrība, kas bieži tika lūgti viesībās un pēc tām saņēma ciema kukuļos bļodas ar Segedas gulašu.

“Man istabā ir kastrolis ar ungāru virtuvenes gatavotu Segedas gulašu, – es teicu. – Jau vakarvakarā bija gardum gards, šodien būs vēl garšīgāks. Segedas gulašs ar ķimenēm un garšvielām uzsildīts garšo vēl labāk…

…Patiesi, gulašs bija vēl garšīgāks nekā iepriekšējā dienā. Jau tāpēc vien, ka mēs to baudījām, ērģeļu skaņu pacilāti. Savādi gan, bet Johans Sebastians Bahs gluži labi piederējās pie Segedas gulaša, lai gan man šķita, ka Ferencs Lists būtu vairāk piemērots. Lai vai kā, parastais gulašs ar Bahu nebūtu iespējams. Marinētos gurķus ēdām ar pirkstiem un gulašu ar karotēm.” (fragments no Ē. M. Remarka „Ēnas paradīzē”)

Gulašs un gulašzupa ir tuvi radinieki. Šajā rudenīgajā laikā iesakām vārīt zupu, kas sasildīs drēgnā dienā pēc rudens pastaigas vai zelta lapu talkas.

Sastāvdaļas

  • 700-800 g liellopu, teļa vai cūkas gaļas
  • 2 lieli kartupeļi
  • 3 vidēji burkāni
  • 1 paprika
  • 2 vidēji lieli sīpoli
  • 2 daiviņas ķiploka
  • 2 lauru lapas
  • 2 ēdamkarotes miltu
  • 1,5-2 l ūdens
  • 2 ēdamkarotes augu eļļas
  • ½ l tomātu mērce
  • 2 tējkarotes paprikas pulvera
  • 1 tējkarote cukura
  • 1 tējkarote sāls
  • 2 ēdamkarotes ķimeņu sēklu
  • 1/2 tējkarotes piparu
  • skābs krējums, zaļumi piedevām

Pagatavošana

  1. Gaļu sagriež aptuveni 2cm lielos kubiņos. Uzkarsē katliņā eļļu, gaļu apcep brūnu.
  2. Pievieno kubiņos sagrieztus burkānus, sasmalcinātus sīpolus un ķiplokus un vēl nedaudz apcep, līdz saknes zeltainas.
  3. Pielej ūdeni un vāra nelielā karstumā, līdz gaļa mīksta. Cūkgaļa vai teļa gaļa izvārīsies ātrāk, liellopa būs jāpavāra ilgāk.
  4. Pievieno 2 cm lielos kubiņos sagrieztus kartupeļus, papriku, ķimenes un vāra vēl 10 minūtes. Pievieno vēl nedaudz ūdens, ja tas par daudz novārījies. Zupai gan jābūt pabiezai. Pievieno tomātu mērci, ar ūdeni atšķaidītus miltus, sāli, piparus, cukuru un lauru lapas un vāra vēl 5 minūtes. Pievieno ūdenī atšķaidītus miltus – 2 ēdamkarotēm miltu nelielā krūzītē vai bļodiņā pielej 4-5 ēdamkarotes ūdens, un maisa, lai veidotos viendabīga balta šķidras konsistences putriņa bez kunkuļiem.
  5. Atstāj uz desmit minūtēm ‘atpūsties’, tad lej šķīvjos, pievieno zaļumus un skābo krējumu pēc garšas un ēd, piekožot rupju maizīti vai grauzdētu garšaugu bageti.

Ja notiek brīnums un kaut kas vēl paliek pāri, ziniet, Remarkam ir taisnība – uzsildīts garšo vēl labāk!

 

Variācijas par tēmu:

Asāku ēdienu cienītāji var pievienot čilli piparus vai Tabasko mērci. Garšas uzlabošanai vēl derēs svaigs timiāns. Tomātu mērci rudenī var aizvietot ar svaigiem tomātiem, visu gadu – ar tomātu pastu.

Recepte ideāli piemērota arī pagatavošanai uz ugunskura.

Der zināt:

Ķimenes satur ēteriskās eļļas, olbaltumvielas, organiskās skābes un labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu. Ķimeņu tēja nomierina, palīdz pret depresiju, kā arī regulē gremošanas trakta darbību. Ķimeņu tēja palīdz gadījumā, ja viesībās ir ēsti trekni ēdieni un ieņemts kāds lieks mēriņš!

1. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gaļu sagriež aptuveni 2cm lielos kubiņos. Uzkarsē katliņā eļļu, gaļu apcep brūnu.

2. pagatavošanas solis
Gulaszupa-2

Pievieno kubiņos sagrieztus burkānus, sasmalcinātus sīpolus un ķiplokus un vēl nedaudz apcep, līdz saknes zeltainas.

3. pagatavošanas solis
Gulaszupa-3

Pielej ūdeni un vāra nelielā karstumā, līdz gaļa mīksta. Cūkgaļa vai teļa gaļa izvārīsies ātrāk, liellopa būs jāpavāra ilgāk.

4. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pievieno 2 cm lielos kubiņos sagrieztus kartupeļus, papriku, ķimenes un vāra vēl 10 minūtes. Pievieno vēl nedaudz ūdens, ja tas par daudz novārījies. Zupai gan jābūt pabiezai. Pievieno tomātu mērci, ar ūdeni atšķaidītus miltus, sāli, piparus, cukuru un lauru lapas un vāra vēl 5 minūtes. Pievieno ūdenī atšķaidītus miltus – 2 ēdamkarotēm miltu nelielā krūzītē vai bļodiņā pielej 4-5 ēdamkarotes ūdens, un maisa, lai veidotos viendabīga balta šķidras konsistences putriņa bez kunkuļiem.

5. pagatavošanas solis
Gulaszupa-5

Atstāj uz desmit minūtēm ‘atpūsties’, tad lej šķīvjos, pievieno zaļumus un skābo krējumu pēc garšas un ēd, piekožot rupju maizīti vai grauzdētu garšaugu bageti.