Macarons

Prasa meistarību
ilgāk par 2 h
4 personām

Sastāvdaļas

  • 55 g olu baltuma  (apmēram 1,5 vidēja izmēra olas)
  • 70 g mandeļu miltu vai samaltu mandeļu
  • 60 g pūdercukura
  • 55 g cukura
  • 1 tējkarote kanēļa
  • 3 āboli + cukurs vai medus pēc garšas

Pagatavošana

  1. Olu baltumus liek noslēgtā trauciņā un uzglabā ledusskapī 12 stundas. Pirms izmantošanas tos vismaz pāris stundas atstāj istabas temperatūrā.
  2. Mandeļu miltus, kanēli un pūdercukuru izsijā.
  3. Citā bļodā kuļ olu baltumus. Kad tie jau kļuvuši gaisīgi, sāk pievienot cukuru. Olbaltumu puto, līdz tas kļūst viendabīgs un spīdīgs un cukurs izkusis. Pievieno izsijātās sastāvdaļas.
  4. Maisa no malām uz vidu. Kad sastāvdaļas apmēram sajaukušās, jākļūst uzmanīgam. Masa nedrīkst kļūt pārāk šķidra. To var pārbaudīt, izceļot lāpstiņu no masas un pagaidot, kamēr mīkliņa iekrīt bļodā. Ja tā izlīdzinās, tā ir gatava. Ja paliek sastingusi un kalnaina – jāpamaisa vēl. Masai jābūt nedaudz plūstošai, bet ne tekošai.
  5. Gatavo makaronu maisījumu liek konditorejas maisiņā ar apaļu uzgalīti. Uz pannas, kas noklāta ar cepamo papīru, spiež nelielas 2–3 cm diametra piciņas. Vēlams, lai tās būtu apmēram vienāda izmēra. Pannu ar makaroniem atstāj nostāvēties 30 minūtes vai ilgāk. Ja, pieskaroties tiem, jūtama pārvilkusies kārtiņa pār cepumu, tad tos var likt cepties.Cep 15 minūtes 150 °C temperatūrā. Pēc cepšanas atdzesē.
  6. Pagatavo pildījumu. Katliņā liek notīrītus un mazos kubiņos sagrieztus ābolus. Cukuru pievieno pēc garšas. Vāra, kamēr āboli mīksti un no tiem izvārījies viss liekais mitrums. Biezeni atdzesē.
  7. Pildījumu smērē uz vienas makaronu pusītes, otru uzliekot pa virsu.
1. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olu baltumus liek noslēgtā trauciņā un uzglabā ledusskapī 12 stundas. Pirms izmantošanas tos vismaz pāris stundas atstāj istabas temperatūrā.

Mandeļu miltus, kanēli un pūdercukuru izsijā.

2. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Citā bļodā kuļ olu baltumus. Kad tie jau kļuvuši gaisīgi, sāk pievienot cukuru. Olbaltumu puto, līdz tas kļūst viendabīgs un spīdīgs un cukurs izkusis. Pievieno izsijātās sastāvdaļas.

3. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maisa no malām uz vidu. Kad sastāvdaļas apmēram sajaukušās, jākļūst uzmanīgam. Masa nedrīkst kļūt pārāk šķidra. To var pārbaudīt, izceļot lāpstiņu no masas un pagaidot, kamēr mīkliņa iekrīt bļodā. Ja tā izlīdzinās, tā ir gatava. Ja paliek sastingusi un kalnaina – jāpamaisa vēl. Masai jābūt nedaudz plūstošai, bet ne tekošai.

4. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gatavo makaronu maisījumu liek konditorejas maisiņā ar apaļu uzgalīti. Uz pannas, kas noklāta ar cepamo papīru, spiež nelielas 2–3 cm diametra piciņas. Vēlams, lai tās būtu apmēram vienāda izmēra. Pannu ar makaroniem atstāj nostāvēties 30 minūtes vai ilgāk. Ja, pieskaroties tiem, jūtama pārvilkusies kārtiņa pār cepumu, tad tos var likt cepties. Cep 15 minūtes 150 °C temperatūrā. Pēc cepšanas atdzesē.

5. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pagatavo pildījumu. Katliņā liek notīrītus un mazos kubiņos sagrieztus ābolus. Cukuru pievieno pēc garšas. Vāra, kamēr āboli mīksti un no tiem izvārījies viss liekais mitrums. Biezeni atdzesē.

6. pagatavošanas solis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildījumu smērē uz vienas makaronu pusītes, otru uzliekot pa virsu.

Komentāri:

  • inga saka:

    man nezkāpēc neizdevās 🙁 makaroni bija piedeguši pie papīra, bet iekšpusē mīksti. nebija kājiņas. atvainojos par sliktajiem vārdiem, bet MĒSLS.

  • Anda saka:

    Man sanāca! Paldies par recepti! 🙂

  • Liene Vilnīte saka:

    Prieks, ka sanāca un žēl, ka nesanāca Ingai!
    Šī ir tiešām sarežģīta recepte tai ziņā, ka vairākos posmos var noiet, kas greizi.
    Ļoti jābūt uzmanīgiem, gan ar precīziem daudzumiem (līdz gramam), gan temperatūru cepeškrāsnī, gan noturētajiem olu baltumiem u.tml.
    Recepti var noskatieties arī video formātā: http://www.tvplay.lv/parraides/gatavo-3/477369?autostart=true

  • Mārcis saka:

    Ņam, ņam! Mmm… vienreizēji sanāca! Ar tiem kafejnīcu makarūniem nesalīdzināt 🙂 Paldies par recepti 🙂

  • Liene saka:

    Meistarklase lieliska, recepte – lieliska, bet vairākkārtīgi mēģinot cept macarons patstāvīgi, man nesanāk t.s. “svarciņi” 🙁 ko lai daru? Sastāvdaļas sveru precīzi, mīkla sanāk kā meistarklasē, viss ir ok, līdz brīdim, kad cepeškrāsnī atkala redzu macarons bez “svārciņiem” :((

    • Liene Vilnīte saka:

      Sveika, Liene!
      Pēc nelielas konsultācijas ar Annu Birmani, ieteikums būtu sekojošs – paaugstināt krāsns temperatūru vismaz par 10 grādiem. Visticamāk krāsnī esošā temperatūra neatbilst tam, ko tā rāda.
      Lai izdodas. 🙂

    • Baiba saka:

      No pieredzes varu ieteikt vēl vienu lietu (kas man sabojāja neskaitāmas pannas macaroons) – izmanto kvalitatīvu cepamo papīru vai silikona cepampapīru (nezinu kā precīzi sauc, bet ir tāds silikona vairāklietojamais paklājiņš). Izrādās, ka arī pārāk liela cepampapīra uzkaršana rada to, ka neveidojas svārciņi un macaroons augša itkā pārplīst pušu.

    • Māra saka:

      kā pētīju netā par cepšanas grādiem, uzzināju, ka elektriskajā vai gāzes cepeškrāsnī ir atšķirīga temperatūra! ja noteiktā temp. ir elektriskajā, tad gāzes cep. vajag vairāk, kādi 20grādi klāt.

  • Žanna saka:

    Paldies par recepti! Vis sanaca pefekti 🙂 .. un no pirmas reizes 🙂

  • Elizabete saka:

    Pamēğināju,man neizdevās tas izskats kādam bija jābūt,bet ļoti garšīgi,negaršoja kā bija jāgaršo.

  • Līva saka:

    kā var iegūt šiem dažādas krāsas?

    • Līva Vilnīte saka:

      Ar pārtikas krāsvielām tikai, diemžēl…

    • Līga saka:

      Krāsas var iegūt no dažādām krāsainām sulām, piemēram, biešu un burkānu sulas, un dažādu ogu pulverim (meklē freeze-dried fruit powders). Šie pulveri ir intensīvi un, manuprāt, dod labāku attiecīgo ogu garšu nekā piemēram sīrupi. Lieliski iederas pudiņos, mērcēs, cepumos utt.
      Sulas savukārt var izmantot, kad, piemēram, attiecīgajā receptē ir vajadzīgs piens (vai nu aizstājot to vai sulu ar pienu sajaucot kopā). Kā ideja, piemēram, plaucētā mīkla, no kuras respektīvi var pagatavot Vecrīgas.

  • Ramona saka:

    Sveiki! Arī mēs ar draudzeni pirmo reizi izmēģinājām un mums par lielu pārsteigumu izdevās arī ar pirmo! Neizsakāms prieks! ļoti garšīgi! Mēs pildījuma vietā likām mājās gatavotu plūmju zapti! Garšoja izcili! Jo tas skābumiņš ar saldumiņu ļoti labi saskanēja. Un vēl, mēs visu receptē reizinājām x2, lai sanāk tā vairāk. Žēl, ka nevar pievienot foto! Kārtējo reizi, PALDIES, Jums, meitenes!

  • Elīna saka:

    Sanāca jau ar pirmo reizi! :-)Mandeļu miltus gatavoju pati,sasmalcinot mandeles kafijas dzirnaviņās.
    Pildījumam izmantoju izkausētu balto šokolādi sajauktu ar krēmsieru un mazliet rīvētu citrona miziņu.
    Iesaku,laba recepte! 🙂 PALDIES par recepti!

  • Madara saka:

    Recepte sanāca, bet man radās jautājums. Vai ābolu vietā var likt ko citu, piemēram, plūmes vai aprikozes?

  • Agnese saka:

    Paldies par recepti!
    Kādā režīmā šie brīnumi jācep? No augšas un apakšas vai ar ventilatoru?

    • Liene Vilnīte saka:

      Saldajiem ēdieniem cenšamies maksimāli neizmantot ventilatora režīmu. Tie nepatīk daudzām kūkām un saldumiem 🙂

  • Una saka:

    Man nesanāca viņi sasprēgā jau pēc 5 min bet iekšā mīksti.

  • Anete saka:

    Man it kā viss sanāca kā vajag, tikai cepot cepumiem virspuse saplaisāja, nezinu kāpēc. Mēģināšu vēl citu dienu, varbūt ka tā nebūs.

  • Baiba saka:

    Kas varētu būt par iemeslu, macaroonu virsa sasprēgaja, bet ne visiem! Svärcinji smuki!

    • Linda saka:

      Pēc tam, kad saspied cepumiņus uz paplātes, paņem un to paplāti tā kā met pret virsmu. Apmēram 10 cm augstumā, jo tad izsitīs laukā gaisa burbulīšus, kā dēļ arī sasprēgāja cepumiņi 🙂

  • Paula saka:

    Urraaaaa! Man sanāca ar pirmo reizi! Liels paldies par recepti!!! Garšo fantastiski! ?

  • Luīze saka:

    Mēs ar draudzeni pamēģinājām, izdevās lieliski! Bet jāņem vērā tas, ka mums ir 11 gadi…Sanāca ar visiem svārciņiem.

  • kate saka:

    kā var iegūt dazādas krāsas

  • Santa saka:

    Sveiki! Bija jautājums, kādā režīmā jācep, bet īsti atbildi nesapratu. Kartumam jānāk no augšas vai gan augšas un apakšas? Un bez ventilatora, ja? 🙂

  • Liene saka:

    Daru visu precīzi. Bet man nekādi nesanāk sagaidīt, kad cepuma virsa ir apkaltusi, lai varētu likt cepties. Gaidīju pat 2 stundas. Pat ar fēnu vēsu gaisu papūtu. Bet nekā. Svārciņi neradās. Paši cepumi pieķipa cepampapīram un ņemot nost viss juka un bruka 🙁 kāpēc 🙁 Protams, garša jau no tā nemainās un apēdu kādi bija 🙂

  • Sigita saka:

    Sveiki! Vai olu baltumus var kult ar rokas putojamo slotiņu?

  • Madara saka:

    Ko dod tieši šāda olbaltuma turēšana ledusskapī un pēc tam turēšana istabas temperatūrā? Parasti jau ņem un puto tieši atdzesētas olas un uzreiz, kad gatavo arī atdala baltumus un puto. Prasu, jo silti baltumi sliktāk putojas (mammas padoms)

  • Alise saka:

    Tas ir mīts, ka baltumi jāputo auksti. Labāk esot putot istabas temperatūras baltumus.
    Ar rokas putojamo slotiņu diez vai sanāks pietiekami stingri saputot.

  • Karīna saka:

    Sveiki, Vai pie vainas varētu būt, ka temperatūra cepjot ir par augstu (150 grādi elektriskā plīts), jo sākumā diezgan ātri visiem smuki paceļas “svārciņi”, bet tad arī sāk saplakt uz leju. Un to arī ir sāpīgi noskatīties. 🙂 Virskārta cepumiem ir kā nākas.

  • Rihards saka:

    Sveiki, man ļoti patīk gatavot visu kas ir olbaltumu, esmu iemācījies gatavot pavlovas, olbaltumu ruletes, nu jau arī pamazām makarūnus, bet ir vel kur piestrādāt, bet man ir jautājums, vai jūs zinat kādu recepti, kuru var pagatavot no olu dzeltanumiem, man vienkārši pedējā laikā ļoti bieži paliek pāri lielos daudzumos olu dzeltanumi😁😬