Jaunums

Kā pareizi svinēt dzīvi ar labu sieru

  • Ziņo twitter.com
  • Pasaki Draugiem
  • Sūti uz facebook.com

Cik pasaulē ir siera šķirņu?

Daudz, jūs teiksiet. Un tā būs taisnība, jo izgaršot un izzināt visus diez vai dzīves laikā vispār iespējams, ja nu vienīgi kādam īstam un pārliecinātam siera gardēdim. Taču ir vērts uzzināt ko vairāk par jau pazīstamajām siera šķirnēm, kas sastopamas “smalko” sieru plauktā arī mūsu pašu lielveikalos. Šoreiz apskatīsim sierus ar balto pelējumu – Camabert un Brie.

Šķiet, ka tagad pienākuši laiki, kad agrāk tik pierastās konfekšu kārbas vietā kā ciema kukuli parasti izvēlamies tieši dažādus sierus, jo kas gan labāk saskan ar sarunām un vīnu? Ikdienas lietošanai karaļi ir visiem labi zināmie Krievijas un Holandes sieri, taču īpašākiem gadījumiem topā noteikti būs kamambērs (Camembert), brī (Brie) un citi sieri ar pelējumu.

Kamambērs un brī ir mīksti, nogatavināti sieri, kas gatavoti no nepasterizēta govs piena. To miziņu klāj balts pelējums, un kamambērā var sastapt arī sarkanīgas nianses. Runājot par brī sieru, tas pirms vairākiem gadsimtiem pat bijis viena no pieprasītākajām nodevām, maksājot meslus Francijas karaļiem un tieši brī dēvē par sieru karali. Īstais brī ir bez stabilizatoriem un garša sasniedz pilnību, kad siera rituļa virsma iekrāsojas viegli brūna. Lai gan eksportēšanai paredzētajiem brī pievieno stabilizatorus, tam ir daudz ilgāks derīguma termiņš un tas ir noturīgāks pret bakterioloģiskajām infekcijām. Lielisks paraugs šādam sieram ir “NaTurek” dabiskais Brie, turklāt tas pieejams arī ar garšaugiem. “NaTurek” Brie tiek gatavots no dabiskām sastāvdaļām, īpaši rūpējoties par šī siera kvalitāti.

Kvalitatīvu mīksto sieru ar pelējumu var pazīt pēc tā elastības. Pēc uzspiešanas ar pirkstu tas atgūst agrāko formu. Parāk ciets siers liecinās par to, ka tas nav gatavs, bet pārāk mīksts – ka jau pārgatavojies. Pelējums no virskārtas nevar būt iekļuvis iekšpusē. Baltā pelējuma kārtiņa rodas siera gatavošanās procesā trīs nedēļu laikā no pienskābajām un uz siera augošajām baktērijām. Šī kārtiņa ir ēdama, bet īsteno kamambēra un brī garšu un smaržu buķeti pilnībā neizbauda tie siera ēdāji, kas to pirms ēšanas vienkārši nogriež nost. Nedariet tā un izbaudiet šos dievišķos sierus visā to krāšņumā!

Kamambēra garša atšķiras dažādās tā “brieduma” pakāpēs – jaunam sieram būs skābena garša, bet nobriedušam – būs jūtams šampinjonu un augļu aromāts. Ja kamambēra aromāts atgādina sēnes, tad brī drīzāk smaržo pēc lauku maizes. Tāpat abiem šiem mīkstajiem sieriem ir neliels amonjaka aromāts, bet, ja tas ir spēcīgs, tas nozīmē, ka siers ir pārgatavojies.

Vērts nogaršot “NaTurek” dabisko Camembert, kurš pieejams pat trīs garšās – klasiskajā, ar garšaugiem un ar meža sēnēm. Jāzina arī tas, ka nav ieteicams kamambēru un brī likt uz galda pa taisno no ledusskapja – pirms baudīšanas tas ir “jāsagatavo”, proti, vismaz 30 minūtes jāpatur istabas temperatūrā. Šis tas par sieriem arī jāzina, veidojot siera plati – jāievēro princips, ka pulksteņrādītāja virzienā pirmos kārto maigākos sierus un pēdējos liek pašus pikantākos, tāpēc kamambēru novietotu sākumā.

Lai gan siera eksperti aicina baudīt tāpat nepastrādātus, gardēži izgudrojuši daudz dažādu recepšu ar kamambēra un brī sieru. Kamambēru bauda ceptu, kopā ar karamelizētiem augļiem (it sevišķi – ceptiem bumbieriem) un salātos, marinē eļļā un garšvielās, kā arī fritē un lieto fondī veidā. Bet brī izmanto uzkodām, salātiem, pievieno zupām un cep.

Komentāri: