Tuvojoties ziemai uzņemam vitamīnus un spēku no ķirbjiem, bietēm un kārtīgiem steikiem, tad nu iepazīsim vairāk šos produktus.
BIETE
Senie romieši 5.–4. gadsimtā pirms mūsu ēras esot bijuši pirmie, kas sāka izmantot bietes pārtikā. Sākumā to forma bija līdzīgi burkāniem, bet 16. gadsimtā populāras kļuva tieši apaļās galda bietes. Bietēs esošās minerālvielas palīdz stiprināt zobus un kaulus, veicina asinsspiediena stabilizēšanos un gremošanu. Bietēs esošie vitamīni paātrina sarkano asinsķermenīšu veidošanos, stiprina imunitāti un nostiprina asinsvadu sieniņas. Bietēs ir daudz cukura – aptuveni 9 procenti. Tās ieteicams vārīt ar visu mizu, lai pēc iespējas samazinātu gaisa piekļuvi, jo nomizotās bietēs skābekļa iedarbībā C vitamīns zūd. Uzglabāt šo sakņaugu ieteicams sausā pagrabā no +2 līdz +4 °C temperatūrā.
ĶIRBIS
Ķirbim ir tik daudzpusīgi pozitīva ietekme uz cilvēka veselību, ka to mēdz saukt par dārza karali. Ķirbi veselības uzlabošanai iespējams lietot dažādos veidos, bet kvalitatīvi pagatavota ķirbja garšu izbauda pat tie, kam ķirbis it kā negaršo. Uzturā var lietot visas ķirbja sastāvdaļas – stīgas, ziedus, mizas, sēklas un mīkstumu. Mīkstums der ādas, muskuļu un locītavu masāžām, kā arī iekšķīgi aknu slimību ārstēšanai, tajā esošais pektīns samazina asinsspiedienu. Ķirbju ziedus ieteicams izmantot salātos vai izkaltēt tējai, bet miza uzlabo matu, nagu un zobu veselību. Ķirbja sula satur īstu vitamīnu “bumbu” – varu, dzelzi, magniju, kalciju, kāliju, beta karotīnu, fosforu, A, B, C, E, PP vitamīnus, kas ir tik lieliski sabalansēti, ka nodrošina ideāli pareizu vielmaiņas procesu norisi.
STEIKS
Steika pagatavošanai noteikti vajadzētu izvēlēties mīkstu gaļu – fileju vai filejas apakšdaļu, kur muskuļu šķiedras caurauž tauku dzīslas. Tās piešķir gaļai maigu un sulīgu garšu. Steika gabaliņam vislabāk būt vismaz divu pirkstu biezumā. Labāk ir izvēlēties gaišākas krāsas gaļu, jo tajā ir mazāk saistaudu un tā ir mīkstāka. Steiku būtu jāizņem no ledusskapja vismaz 30 minūtes pirms gatavošanas, lai tas sasniegtu istabas temperatūru, bet vēlams to paturēt siltumā pat ilgāk. Ja tas bijis sasaldēts, tad var atstāt uz nakti un pēc tam nosusināt. Pirms gatavošanas gaļu apber ar jūras sāli un apslaka ar olīveļļu. Steiku liek cepties uz sakarsēta grila vai pannas, taču ne augstākā temperatūrā par 60 °C. Steikam vispiemērotākā ir čuguna vai cita materiāla cepampanna ar biezu dibenu. Gaļu “aprauj” no visām pusēm, lai iekšpuse ir sulīga, bet ārpuse brūna un karamelizējusies.
Komentāri: