MAALI

Domājot par traukiem, kas vislabāk iederētos uz svētku galda saulgriežu laikā, prātā acumirklī nāk Āgenskalna pērles – keramikas darbnīcas “MAALI” radītie darbi. Māla, akmens masas un porcelāna šķīvji, bļodiņas, krūzes un pat saldumu trauki – tos visus radījušas mīlošas rokas, cieņā turot kvalitāti un produktu ilgtspējību. Šīs vērtības ļauj zīmola traukus nodot no paaudzes paaudzē un ne velti – šķiet, tajos ietilpināta visa mūsu latviskā dzīvesziņa.

Māls kā visa sākums

“MAALI” veidotāji Agnese un Oskars Staģi abi 1991. gadā ir absolvējuši Rīgas dizaina un mākslas vidusskolu un septiņus gadus vēlāk – Latvijas Mākslas akadēmiju. Keramika ir gan pāra profesijas pamatlauks, gan sirdslieta, kurā iespējas sevi realizēt nebija gandrīz divdesmit gadu. Tomēr, arī strādājot citos ar mākslā gūto izglītību saistītos darbos, lai uzturētu ģimeni, abu prātā vienmēr bijusi doma reiz radīt savu keramikas studiju un zīmolu. Rezultātā, neatlaidīgi strādājot un maziem solīšiem dodoties uz priekšu, Agnese un Oskars 2015. gadā nonāca līdz savam sapnim – darbnīcas/studijas un zīmola “MAALI” izveidei. “Māli ir kā visa sākums. Kā zemes piciņa, no kuras var radīt brīnumu. Reiz pat Dievs radīja cilvēku no māla,” teic Agnese. “Šobrīd saviem klientiem piedāvājam ar roku virpotus, funkcionālus un kvalitatīvus traukus gan ikdienas lietošanai, gan svētku galdam. Katrs mūsu radītais trauks ir unikāls. Strādājam gan ar akmens masu, gan porcelānu – tie abi ir tā dēvētā augstā apdedzinājuma materiāli, kas nodrošina lielāku trauka mehānisko izturību tā lietošanas laikā un attiecīgi – arī ilgāku kalpošanas laiku.”

Atpazīstamības zīme – zemene

Zīmola piedāvājumā ir lielas un mazas krūzītes, bļodiņas ēšanai un ēdiena servēšanai, lielās saimes bļodas gatavošanai un podi ar vākiem, ko cilvēki iegādājas gurķu un sēņu sālīšanai, kā arī dažādu produktu uzglabāšanai. Tāpat tiek veidotas arī vāzes un tējas apliešanas krūzes, un zīmola sortimentā ir arī grezni saldumu trauki. Paši jaunākie darbnīcā tapušie produkti šobrīd ir kūku servēšanas šķīvji uz kājiņas un sviesta trauki. “Strādājot ar keramiku, interesantākais ir tas, ka ir iespējams realizēt gandrīz visu, ko vēlies. Šis materiāls ir gan plastisks, gan formu saglabājošs, tāpēc, to iepazīstot un labi pārzinot, kā arī papildinot ar savu pieredzi un iegūto informāciju, var īstenot teju jebkuru ideju. Trauku dekorēšanā izmantojam dabas formu atspiedumus – zemenes, čiekurus, mazas bietītes, pļavas un upes augus un citus dabas motīvus, jo dabas radīto faktūru un formu nevar pārspēt nekas. Mēs, zināmā mērā par to priecājoties, iemūžinām tās unikalitāti materiālā. Populārākā forma, ko izmantojam, ir zemene, kas nu jau kļuvusi par mūsu atpazīstamības zīmi. Esam daudz un rūpīgi pētījuši mūsu etnogrāfisko mantojumu un trauku formas, kas ir cieši saistītas ar to lietošanas funkciju. Pasaulē ir saražots pārāk daudz lietu, lai radītu vēl kādu nederīgu vai slikti funkcionējošu priekšmetu, tāpēc darbam pieejam ar lielāko rūpību un domām par mūsu radīto produkta ilgtspējību,” teic pāris.

 

Darbnīca, kurā aicināts ikviens

Agneses un Oskara ikdiena rit abu darbnīcā Āgenskalnā. Oskars tajā pavada ik dienu un ir dēvējams par darbnīcas “pilna laika” mākslinieku, bet Agnese, kuras pamatdarbs ir mūzikas un mākslas skolā, Oskaram pievienojas vakaros vai brīvdienās, kad jāstrādā pie īpašiem darbiem vai speciāliem pasūtījumiem. Tomēr saziņa ar klientiem un citas zīmola atpazīstamības veicināšanas aktivitātes ir tieši Agneses pārziņā: “Šī ir mūsu otrā darbnīca, un apzināti izvēlējāmies to izveidot kā atvērto darbnīcu, kas vienlaikus ir arī studija, lai pilsētvidē vieta, kur strādājam, būtu brīvi pieejama arī mūsu klientiem vai jebkuram interesentam. Un tā arī ir – dažkārt cilvēki ienāk vienkārši aprunāties ar mums vai paskatīties, kā uz virpas top trauks. Priecājamies, ka mūsu darbnīca ir arī pilsētvides ieguvums ikvienam cilvēkam.”

No mātes meitai, no meitas – meitai

Taujāti par zīmola vērtībām, Agnese un Oskars atzīst, ka svarīgākā, viņuprāt, ir godīga attieksme pret klientu, kā arī pašu radīto dizainu un produktu. Tikpat būtiski ir arī saglabāt augstu kvalitāti, gan virpojot, gan apstrādājot trauku, kā arī ievērot glazēšanas kultūru un nodrošināt radītajiem traukiem tīru, askētisku formu, kas vienlaikus veido arī to funkcionalitāti: “Mums ļoti svarīga ir arī produktu ilgtspēja, lai, piemēram, lielo saimes bļodu mamma var nodot tālāk savai meitai un meita – viņas meitai. Šādi rokām darinātais trauks kā dzimtas priekšmets iegūst vēl papildu vērtību.”

Runājot par zīmola iespējamo nākotni, Agnese atzīst, ka būtiskākais ir iegūt stabilitāti, lai ar šo darbu, gluži kā ar jebkuru citu, varētu pelnīt un dzīvot, tomēr apziņu, ka abu nodarbošanās patiesi ir pāra sirdsdarbs, rada arī ikdienas mirkļi. “Lielāko prieku, protams, sagādā jaunrade, kad tiek domāts par kādu jaunu trauku un tā iespējamo formu, vai arī izmēģinām kādu jaunu pieeju materiālam. Ļoti īpaši ir arī tie satraukuma pilnie brīži, kad tiek vērts vaļā ceplis un tur priekšā sagaida skaists rezultāts. Un, ja mūsu radītie darbi vēl patīk ne tikai pašiem, bet arī citiem cilvēkiem, kas gan var būt iepriecinošāk? Ik reizi, kad redzam, ka cilvēki atgriežas pie mums nopirkt nākamo krūzīti vai citu trauku, jo iepriekšējais kalpo tik lieliski, ka ir radusies vēlme papildināt savu vai draugu trauku klāstu, jūtam neizmērojamu prieku. Vēl pavisam nesen guvām arī neaprakstāmu gandarījumu, kad pret mūsu izgatavotajām porcelāna piespraudēm Ukrainas karoga krāsās cilvēki saziedoja naudu Ukrainas bēgļu atvešanai. To bijām jau sākuši darīt paši, taču, tā kā tas ir brīvprātīgs process, resursus bija jānodrošina saviem spēkiem. Tomēr, pateicoties cilvēku lielajai iesaistei, dažās dienās iegādājoties piespraudes un tā ziedojot naudu, šī sabiedrība iesaiste ļāva mums veikt trīs braucienus ar autobusiņu uz tālajām Polijas–Ukrainas un Slovākijas–Ukrainas robežām. Bijām ļoti aizkustināti par sabiedrības atsaucību, iesaistīšanos un uzticēšanos. Kopā drošībā uz Latviju esam atveduši sešpadsmit cilvēkus un divus kaķus,” smaida Agnese.

Svini svētkus skaisti! Agneses un Oskara ieteikumi saulgriežu svētku galda klājumam.

Vispirms noteikti ir vērts izmantot īstus traukus, ne vienreizējos plastmasas vai papīra, lai arī cik kupls būtu līgotāju pulks. Tieši šīs mazās nianses ir visbūtiskākās sajūtu lietas, kas rada pieredzi par vērtīgu dzīvošanu un svinēšanas prieku. Plānojot svētku galda kompozīciju, vērts atcerēties, ka uz tā vienmēr labi izskatās lieli, lēzeni servēšanas šķīvji, kur var vienlaikus estētiski salikt sieru, dārzeņus un zaļumus, pīrādziņus un citu cienastu, dekorējot tos ar pļavas ziediem un svaigām ogām. Turklāt tas ne tikai izskatīsies vizuāli pievilcīgi, bet arī būs ļoti ērti un parocīgi, lai svinēšanas laikā katrs varētu izvēlēties sev tīkamāko cienastu. Tāpat labi izskatās un vienlaikus uz galda ļauj ietaupīt vietu servēšanas šķīvji uz kājiņas, jo šādi ēdiens eksponējas vairākos līmeņos. Tomēr pats galvenais noteikums svinēšanas priekam – lai kupla līgotāju saime!