Jaunums

Pozitīvas ēdiena kustības tepat Rīgā

  • Ziņo twitter.com
  • Pasaki Draugiem
  • Sūti uz facebook.com

Dzīvojot pilsētā, arvien vairāk domājam par atkritumu šķirošanu un pārtikas atkritumu samazināšanu, kas kā sēnēm pēc lietus lika vērties vaļā vairākiem zero waste veikaliem. Aizgājušais gads bijis veiksmīgs, jo Rīgā parādījušās trīs brīnišķīgas iniciatīvas, kas jau ierasto domu ceļ jaunā līmenī. Integrācija ir tēma, par kuru Latvijā runā kūtri, jo, gribi negribi, vairākus gadu desmitus citādāki cilvēki mūsu sabiedrībā ir bijis tabu. Lai atvērtu acis sev pašam un palīdzētu integrēties sabiedrībā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jādodas uz “RB cafe”, kur darba tirgū vietu atraduši tieši viņi. Runājot par kafejnīcām un atkritumu samazināšanu, lieliska vieta, kurp doties un neradīt liekus “nospiedumus” pēc sevis, baudot kafiju un kūkas, ir “Cafe M”, kas darbojas pilnīgā zero waste režīmā. Bet, ja mājās kas lieks un roka neceļas to mest ārā, dodieties uz Kopienas skapi, jo tur kādam tas pavisam noteikti noderēs. Cerams, ka galvaspilsētas piemērs kalpos kā starta punkts tam, lai šādas iniciatīvas attīstītu arī citās Latvijas pilsētās.

Kopienas skapis Kaņepes kultūras centrā, Skolas iela 15, Rīga

“Kopienas skapis” (angļu val. Community fridge) ir ledusskapis, kas atrodas publiskā vietā, ir ikvienam viegli pieejams un ikviens tajā var ievietot vai izņemt ēdienu. Šāda veida skapis pirmo reizi izvietots 2012. gadā Vācijā un Spānijā, šim piemēram sekoja Lielbritānija, Jaunzēlande un Indija. Kopš 2019. gada decembra tāds ir arī Rīgā. Tā kā ik dienu atkritumos nonāk daudz pārtikas, kopienas ledusskapis ir lielisks risinājums cīņā pret šo problēmu. Tajā ikviens var atstāt sev nevajadzīgus pārtikas produktus, samainīt pret kaut ko sev interesējošu vai paņemt uz mājām kādu no tur atrodamajiem ēdieniem. Cik lielisks risinājums, ja jādodas kādā garākā ceļojumā, bet nav neviena, kam novēlēt mājās atstāto pārtiku. Vai varbūt nopirkts kas tāds, kas pašiem īsti negaršo vai savās mājās kļuvis lieks. Šī ir fantastiska iniciatīva, kas ļauj pārtikai dot vēl vienu iespēju nonākt uz galda kādās mājās, nevis pa taisno doties atkritumu konteinera virzienā. Cik daudz nepaēdušus punčus šī iniciatīva spēj iepriecināt! Ne velti šīs kustības moto ir: “Dalīties nozīmē rūpēties!” (angļu val. sharing is caring). Kopienas skapi var lietot ikviens, tā darba laiks ir no pulksten 12.00 līdz 2.00 (vai pat nedaudz ilgāk – līdz KKC slēgšanai). #kopienasskapis

RB kafejnīca – īpaša kafejnīca īpašiem cilvēkiem, Bruņinieku iela 63, Rīga

Aizgājušā gada vasarā durvis vēra “RB Cafe”* – pirmā kafejnīca Baltijā, kur lielākā daļa personāla ir cilvēki ar invaliditāti. Tas ir sociālais uzņēmums, ko pērn dibināja biedrība “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns””, un šī uzņēmuma primārais mērķis ir integrēt Latvijas darba tirgū cilvēkus ar invaliditāti, mazināt vēsturiskos mītus un stereotipus. Mainīt domas par to, ko var un ko nevar cilvēki ar invaliditāti, nenorobežot viņus ar ofisa darbiem vai darbavietām, kur nepieciešama minimāla komunikācija, bet parādīt arī viņu sociālās spējas uzņemt viesus, ar tiem ikdienā komunicēt un integrēties sabiedrībā. Kā saka uzņēmuma izveidotājs Māris Grāvis: “Kafejnīcas mērķis ir radīt platformu, kad katrs no mūsu darbiniekiem šeit strādā nevis mūžīgi, bet iegūst pieredzi, apliecina sevi un dodas brīvā tirgū pie citiem darba devējiem uz citām konditorejām, citām kafejnīcām. Attīstās un aug tālāk.” Kafejnīcā var baudīt kafiju un arī uz vietas gatavotus konditorejas izstrādājamus, kurus konditores vadībā apgūst un cep kafejnīcas darbinieki. Kafejnīca klāj arī galdus dažādiem pasākumiem un banketiem. *Norēķināšanās tikai ar maksājumu kartēm.

Café M – pirmā zero waste kafejnīca Rīgā, Krišjāņa Barona iela 41/43, Rīga

Laikā, kad Rīgā un arī citās Latvijas pilsētās durvis jau vēruši vairāki beziepakojuma veikali un Rīgā to skaits jau pārsniedz piecus, loģisks lēmums Ullai un Johanam bija spert soli tālāk un vērt vaļā pirmo zero waste kafejnīcu / kafijas grauzdētavu Rīgā. Bezatkritumu ideja kafejnīcā izpaužas dažādi – kompostējot radītos organiskos atkritumus, izmantojot industriālā komposta mašīnu. Pretēji kā citur pasaulē, kur zero waste kafejnīcās interjers ir aprīkots ar vecām, citiem nevajadzīgām mēbelēm un kopiespaids ir “nolietots”, “Café M” negribēja radīt šādu sajūtu, tādēļ, piemēram, galdi izgatavoti no 100 gadus vecām durvīm, pārveidojot tās par galdiem. Ja priekšmets vairs nav derīgs primārajai funkcijai, to var izmantot kaut kam citam. Ulla saka: “Atverot zero waste kafejnīcu un stāstot par bezatkritumu saimniekošanu, varu palīdzēt cilvēkiem izprast, cik tas ir vienkārši – ikdienā samazināt atkritumus.” Runājot par pārtikas precēm, piens šeit tiek saņemts 10 litru spainī, pārliets stikla pudelēs, bet spainis tiek atdots atpakaļ piegādātājam. Ēdienu saņem daudzkārt lietojamos traukos, savukārt kafijas biezumus, kas ir galvenie atkritumi, atdod cilvēkiem, kuri grib tos izmantot kā mēslojumu vai ķermeņa skrubi, vai arī liek “Café M” komposta mašīnā un kompostu atdod jebkuram gribētājam. Līdzņemšanai tiek piedāvātas vai nu cilvēku saziedotas krūzītes ar osiņu, vai arī termokrūzes, kuras kafejnīcas apmeklētāji var aizņemties un vēlāk atnest atpakaļ.


Foto: Sylvie Tittel

Komentāri: